Մաթեմատիկա

տնային աշխատանք

858․ Գտեք այն թիվը, որի՝

ա․ 1/3-ը 5 է

բ․ 3/7-ը 21 է

859.Որն է մեծ

ա) 45 մետրի 3/5-ը թե 30 մետրի 4/5-ը

45։5=9

9×3=27

30:5=6

6×4=24

27>24

բ)2/3 մետրի 4/5-ը թե 3/5 մետրի 4/5-ը

866․ խնդիր

ա)

Խանութը ձմերուկ էր ստացել։Մինչև կեսօր վաճառեցին ստացած ձմերուկների 2/5-ը,իսկ կեսօրից հետո 1/3-ը, որից հետո խանութում մնաց 80 ձմերուկ։Քանի ձմերուկ էր ստացել խաութը։

Լուծում

80:1=80

80×3=240

240:2=120

120×5=600

Պատ․՝600 ձմերուկ

բ)

Մեկը ծախսեց իր փողի կեսը և մնացածի 1/3-ը։Դրանից հետո նրա մոտ մնաց 900 դրամ։Որքան փող կար նրա մոտ սկզբում։

Լուծում

900:1=900

900×3=2700

2700×2=5400

Պատ․՝5400 դրամ

892․Անկնոն կոտորակները դարթրեգ խառե թիվ։

897.Անջատեք կոտորակի ամբողջ մասը

Անգլերեն

Homework

To eat

She is eating egg now.

She usaully eats eggs at morning.

She ate egg yesterday in the evening.

She will eat egg tomorrow in the evening.

to catch

I am catching a fish now.

I usually catch fish in the sea

I caught fish in the sea yesterday

I will catch fish in the sea tomorrow

to watch

Jim is watching football now.

Pablo watch football every nights.

Gabriella watched football yesterday at nights.

Tina will watch football today at night.

to go

I am going to my friend’s house.

I usually go to my friend’s house.

I went to my friend’s house yesterday

I will go to my friend’s house on Sunday.

to help

I am helping my sister to do her lessons now.

I usually helps my sister to do her homework’s.

I helped my sister to do her lessons 2days ago.

I will help my sister to do her lessons in the evening

Մաթեմատիկա

Թվերը մեծ աշխարհում նախագահից

  • Յուրաքանչյու սովորող պետք է ընտրի  թվերի մի բազմություն  և  ուսումնասիրի այդ թվերի ծագումը։ Պարզի, թե երբ և ում կողմից են ստեղծվել  այդ թվերը։
  • Սովորողները  միասին կքննարկեն իրենց հետազոտության արդյունքները։
  • Սովորողները  կուսումնասիրեն և կբնութագրեն  միանիշ ու  բազմանիշ թվերը։
  • Թվանշանները
  • Բնական թվերը
  • Արաբական թվեր
  • Հռոմեական թվեր +
  • Կոտորակային թվեր։
  • MMMDCXCIV=3694
  • MMM-3000
  • DC-600
  • XC-90
  • IV-4
  • Սովորողները  կուսումնասիրեն և կբնութագրեն  միանիշ ու  բազմանիշ թվերը։ ԿԿատարեն նաև բազմանիշ թվերի հետ 4 թվաբանական  գործողություններ։
  • Միանիշ թիվը այն թիվն է որը ունի իր կարգում մեկ թվանշան
  • բազմանիշ թիվը այն թիվն է որը ունի իր շարքում լիքը թվեր

1523+2543=4066

6050-3050=3000

1000×1000=100000

10000÷2500=4

Անգլերեն

THE MAGIC FISH

Every day, Robert’s grandfather went fishing. One day, Robert
asked to go too.
‘Well, I want to catch the magic fish. The first person to eat it will
become the cleverest person in the world. Can you help me?’
‘Yes!’ said Robert, and they went fishing.
First, they caught a yellow fish with purple spots. ‘Wow! Is that the magic fish?’ asked Robert.
‘No,’ said his grandfather.
Then they caught a blue fish with red stripes. ‘Is that the magic fish?’ asked Robert.
‘No,’ said his grandfather.
Suddenly, they caught a big, beautiful silver fish with pink and green diamonds. Robert’s
grandfather jumped for joy. It was the magic fish! They started to cook the fish, and his
grandfather went to get some more wood. He asked Robert to watch the fish, but not to eat
any of it.
Robert watched the fish very carefully. He saw a tiny bubble on its tail. He touched it with his
finger. Pop! The bubble burst. The fish was very hot and burnt his finger. Ouch! He put his
finger in his mouth.
When his grandfather came back, he saw that something was different. ‘Did you touch the
fish?’ asked his grandfather.
‘Yes, I’m sorry,’ said Robert.
His grandfather sighed a happy sigh and gave Robert a big hug. ‘The magic fish chose you.
You are the cleverest boy in the world, and I am the proudest grandfather ever!

Uncategorized

տնային մաթեմ 31․3․2022

1087

իրար էրն խառնել 2 լ մորու և3լ մոշի օշարանկներ։1 լ մորու օշարակն արժեր 1000 դրամ իսկ մոշինը 500 դրամ; ինչ արժե 1 լ խարնուրդը։

լուծում

2×1000=2000

3×500=1500

1500+2000=3500

2+3=5

3500:5=700դրամ

1080

կատարիր գործողությունները

(26554-80):854+(4493-56):261=

26554-80=26474

4493-56=4427

26474:854=31

4427+31=4458

4458:261=17, 20մն

(3749+87):137-(7533-5674):143=

3749+87=3920

7533-5674=1859

3920:137=28,մն

1859։143=13

28-13=15

1088

մեքենան յուրաքանչուր 100 կմ ճանապարհին ծախսում է 8 լ բենզին։ քանի լիտր բենզին է անհրաժեշտ որպեսզի մեքենան անցնի 250 կմ

8։2=4

8×2+4=20լ

Մաթեմատիկա

Մաթեմատիկային ֆլեշմոբ

1. Տեղափոխելով լուցկու մեկ հատիկ` ստացի՛ր ճիշտ հավասարություն:

Captionless Image

9-5-3=1

2. Երկու թվերի տարբերությունը 90 է, դրանցից մեկը 4 անգամ մեծ է մյուսից։ Գտի՛ր այդ թվերը։

90:3=30
30×4=120
120-30=90

3. Գտի՛ր այն բնական թվերի քանակը, որոնք 8-ի բաժանելիս քանորդում և մնացորդում նույն թիվն է ստացվում։

36:8=4 4 մն

4. 8 փուչիկ գնելու դեպքում Կարենին 200 դրամ պակասում է, իսկ 5 փուչիկ գնելու դեպքում 1000 դրամ ավելանում է։ Որքա՞ն պետք է վճարել 6 այդպիսի փուչիկի համար։

2400

7. 6 հատ երեքի և թվաբանական գործողությունների միջոցով ինչպես ստանալ ամենափոքր քառանիշ թիվը:

1005

8. Խանութում կարտոֆիլը տեղավորեցին 5 կիլոգրամանոց և3 կիլոգրամանոց տոպրակների մեջ: Պարզվեց, որ բոլոր հինգ կիլոգրամանոց տոպրակները միասին նույն զանգվածն ունեն, ինչ բոլոր երեք կիլոգրամանոց տոպրակները միասին: Ամեն տեսակից քանի՞ տոպրակ կար, եթե տոպրակների ընդհանուր քանակը 24 է։

5×9=45
3×15=45
9+15=24

Uncategorized

տնային մաթեմ 24․2․2022

Երկու ավտոբուսներ միևնոյն քաղաքից հակառակ ուղղություններով։ նրանցից մեկի արագությունը 65կմ/ժ էմյոսինը 50կմ/ժ։ քանի ժամ հետո ավտոբուսների հերռաորություները կլինեն 460 կմ։

լուծում

460:(65+50)=4ժամ

1358

Ռերկու քաղաքների մեջև եղած ճանապարհը մեքեման կարող է անցնել 4 ժամում եթե ընթանա 120 կմ/ժ արագությամբ։ Սակայն մեքենան ճանապարհի առաջին կեսը անցնում է 60 կմ /ժ արագույամբ երկրորդը 80 կմ/ժ։ Ինչքան ժամանակում է ացել մեքենան ամբողջ ճանապարհը։

լուծում

4×120=480 կմ

480։2=240

240:60=4ժամ

240։80=3ժամ

3+4=7ժամ