449 Կատարե՛ք գործողությունները.
ա
(324-17)x(30-25)=1535
324-17=307
30-25=5
307×5=1535
բ
(894-633)x(972-69)=235683
894-633=261
972-69=903
261×903=235683
գ
(1007-388)x(59-46)=8047
1007-388=619
59-46=13
619×13=8047
դ
(800-445)x(378-211)=59285
800-445=355
378-211=167
355×167=59285
ե
(777-205)x(603-29)=328328
777-205=572
603-29=574
572×574=328328
զ
(2379-12)x(101-93)=18936
2379-12=2367
101-93=8
2367×8=18936
(906-35)x(496-57)=382369
906-35=871
496-57=439
871×439=382369
ը
(55-9).(137-62)=3450
55-9=46
137-62=75
46×75=3450
460
Երկու տակառներից առաջինում կար 48 լ ջուր երկրորդում է 30 լ։ Ինչքան ջուր պիտի վերցվի առաջին տակառից որպեսզի երկու տակառներում մնա 60 լ ջուր։
Լուծում
48-30=18
48-18=30
30+30=60
462
Ջահի լամպերից 100-ը մեծ էին, իսկ մյուսները փոքր: Երբ մեծ լամպերից 9-ը և փոքրերից 27-ը այրվեցին, դահլիճը լուսավորում էր 323 լամպով: Քանի՞ փոքր լամպ կար ջահի վրա:
Լուծում
100-9=91
323-91=232
232+27=259
464
Համերգին ներկա էր 938 ունկնդիր։ Նրանցից 265-ը տոմսի համար վճարել էին 5000-ական դրամ 326-ը 3000-ական, իսկ մյուսները 1500-ական։ ինչ գումար էր վավաքվել համերգային տոմսարկղում։
Լուծում
5000×265=1325000
326×3000=978000
326+265=581
938-581=357
357×1500=535500
1325000+978000=2303000
2303000+535500=2838500
իմ հորինած խնթիրները
Մտապահելեն մի թիվ այն մեծացրել են 45-ով և ստացել 66:
ինչ գործողությամբ կարելի է գտնել մտապահված թիվը: Գտեք
այդ թիվը:
լուծում
66-45=21
Մտապահել են մի թիվ մեծացրել են այն 120-ով արդյունքը
փոքրացրել են 49-ով: ստացել են 200: Գտեք մտապահված թիվը
լուծում
120+129=249
249-49=200
465․ Աշակերտը տանը գրաոր առաջադրանքները կատարել է 55 րոպեում։Որքան ժամ անաէ նա հատկացրել բանաոր դասերին եթե սկսել է կատարել հանձնարարությունը ժ 18։15ին և վերջացրել է ժ․20։10-ին։
լուծում
20։10-18:15=1:55
1:55-55=1:00
481․ Երկու այգեպան, միասին աշխատելով տնկելեն 1200 վարդակակաչ։ 1 օրում նրանցից մեկը տնկել է 25 վարդակակաչ իսկ մյուսը 35։Ընդամենը քանի վարդակակաչ է տնկել ամեն մի այգեպանը
լուծում
25+35=60
1200:60=20
20×25=500
35×20=700
486․ Աստղանիշների փոխարեն գրեք այնպիսի թվանշաններ որոնց դեպքում կստացվի ճիշտ անհավասարուսյուն։
ա3625<3724
բ66889>6661
գ1374<1999
դ98999>97999
Հեծանվորդը 60 կիլոմետրանոց ճանապարհը հավասարաչափ շարժվելով անցել է 15 ժամում։ Առաջին մասը անցել է 7 ժամում։ Քանի՞ կիլոմետր է անցել հեծանվորդը 2-րդ մասում։
60:15=4
7×4=28
60-28=32
2 ոչխարը և երեք կովը կշռում են 460 կգ, իսկ 2 ոչխար և 5 կովը կշռում են 700 կգ։
Ամեն կենդանին ինչքան է կշռում։
700-460=240
240:2=120
460-(3×120)=100
100:2=50
Պատ․՝
Կովը 120 կգ
Ոչխար 50 կգ