847
Արտահայտիր
1 սմ արտահայտիր մետրով
1
100
1 դմ մետրով
1
10 դմ
1 մ կիլոմետրով
1
1000
1 մմ սմ-ով
1
10
849
Կատարիր գոծողությունները
բ) 18 լ 80 մլ + 10 լ 980 մլ – 5 լ 250 մլ = 23լ 800 մլ
24 լ 240 մլ – 5 լ 600 մլ + 8 լ 405 մլ = 28 լ 45 մլ
Լիլիթ Սիմոնյանի ուսումնական բլոգ
«Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիր, Միջին դպրոց, 6.8 դասարան
847
Արտահայտիր
1 սմ արտահայտիր մետրով
1
100
1 դմ մետրով
1
10 դմ
1 մ կիլոմետրով
1
1000
1 մմ սմ-ով
1
10
849
Կատարիր գոծողությունները
բ) 18 լ 80 մլ + 10 լ 980 մլ – 5 լ 250 մլ = 23լ 800 մլ
24 լ 240 մլ – 5 լ 600 մլ + 8 լ 405 մլ = 28 լ 45 մլ
803
բ. Երևանի Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցու կառուցման աշխատանքները սկսվել էին 1995 թվականին և ավարտվել 2004 թվականին: Քանի տարում է կառուցվել եկեղեցին:
Պատ.՝ 9 տարում:
804
բ. 1991 թվականին հռչակվեց Հայաստանի հանրապետության անկախությունը: Քանի տարեկան է անկախ Հայաստանի հնարապետությունը: Երբ է լրանալու Հայաստանի հանրաՊետության 50 ամյակը:
Լուծում
1991+50=2041
Պատ.՝ 2041 թվականին:
805
բ. Լևոնը քրոջից փոքր է 3 տարի 15 օրով: Երբ է ծբվել քույրը, եթե Լևոնը ծնվել է 1998 թվականի օգոստոսի 22-ին:
1998-3=1995
22-15=7
Պատ.՝ 1995.06.07
789
Ա․ 220 վ = 3 ր 40 վ
840 ր = 8 օր
62 ժ = 5 օր 0 ժ
384 տարի = 3 դար 84 տարի
782
Ավտոմեքենան a վայրից հասավ b վայրը 5 ժամում:Հաշվիր թե նա քանի ժամում է անցել a-ից c ճանապարհը գիտենալո, որ a-ից c ճանապարհը 140 կմ է, իսկ c-ից b ճանապարհը 210կմ:
140+210=350
350:5=70
781
Ավտոմեքենան գյուխից քախաք 4 ժամում 60 կմ/ժ արագությամբ։Քանի ժամում նա կգնար այդ ճանապարհը եթե արագությունը մեծացնել 20 կմ/ժ-ով։
Լուծում
60+20=80
80×4=300
781
բ) Հայկենց տնից մինչև դպրոց 450մ է։ Հայկը դպրոց է գնաում 50մ/ր արագությամբ, իսկ վերադառնում է 30մ/ր արագությամբ։ Հայկը որքան ժամանակ է ծախսում դպրոց գնալու և վերադարնալու ընթացքում։
Լուծում
450։50=9
450:30=15
15+9=24
Պատ․՝ 24ր։
783
Իրարից 450կմ հեռավորության վրա գտնվող երկու վայրից միաժամանկ միմիյանց ընդառաջ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա և հանդիպեցին 3 ժամ հետո ։ Ավտո ժմեքենաբերից մեկի արագությունը 80կմ/ժ էր։ Հաշվիր մյուս ավտոմեքենաի արագությանու։
Լուծում
80×3=240
450-240=210
210։ 3=70
Պատ․՝ 70։
784
A և B վայրերից իրար շարժվեցին երկու հեծյալ։ Հանդիպման պահին պարզվեց, որ A վայրից մեկնողն անցել է 25 կմ ճանապարհ։ Կարող ես հաշվել, թե այդ պահին որքան էր մյուս հեծյալի հեռավորությունը A վայրից:
Պատ․՝ 25կմ։
766
ա) A վայրից միևնույն ուղղությամբ շարժվեցին երկու մեքենա։ Որքան կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 2 ժամ հետո, եթե նրանից մեկի արագությունը 70կմ/ժ է, իսկ մյուսինը 80կմ/ժ։
Լուծում
80×2+70×2=300
Պատ․՝ 300։
768
ա) Ջրի ծորակից 1 ժամում հոսում է 180 լ ջուր։4000 լ տարողությամբ դատարկ ջրավազանը այդ ծորակով 5 ժամ անընդահատ ջուր լցվեց։Դեռ որքան ջուր կարելի է լցնել այդ ջրավազանը։
Լուծում
180×5=900
4000-900=3100
765
765
Գնացքը երկու օրում միևնույն արագույամբ անցավ 1400կմ ճանապարհ:Առաջին օրը նա գնաց 8 ժամ,իսկ երորդ օրը 4 ժամ ավելի:Որքան ճանապարհ նա անցավ երկրորդ օրը:
Լուծում
8+4=12
763
ա)Ավտոմեքենան առաջին 2ժամում անցավ 80կմ/ժ արագությամբ իսկ հաջորդ 2ժամում 20կմ/ժ-ով արագ:Որքան ճանապարհ անցավ ավտոմեքենան այդ 4ժամում
Լուծում
80×2=160
20×2=40
160+40=200
763
բ) Հեծանվորդը առաջին 2 ջամում անցավ 18կմ/ժ արագությամբ, հետո արագությունը 3կմ/ժ –ով փոքրացրեց և գնաց ևս 2 ժամ։ Որքան ժամանակ ճանապարհ նա անցավ այդ 4 ժամում։
Լուծում
18×2+3×2=42
Պատ․՝ 42կմ/4ժ։
764
Զբոսաշջիկը 3 ժամ գնաց ավտոբուսով 80կմ/ժ արագությամբ, այնուհետև 2 ժամ գնաց ձիով 10կմ/ժ արագությամբ։ Դրանից հետո նրան մնաց անցնելու ևս 7 կմ։ Որքան ճանապրհ էր նախատեսել անցնել զբոսաշրջիկը։
Լուծում
80×3+2×10=260
260+7=267
Պատ․՝ 267։
766
բ) Գյուղից դեպի սար միաժամանակ շարժվեցին երկու հեծյալ ։ Որքան կլինի նրանց միջև հեռավորությունը շարժվելուց 40 րոպե հետո, եթե նրանցից մեկի արագությունը 130մ/ր է, իսկ մյուսինը 145մ/ր։
Լուծում
130×40+145×40=6550
Պատ․՝ 65506։
768
բ) Արաջին ծորակից 1ժ-ում հոսում է 150 լ ջուր, իսկ երկրորդից հետո 120 լ։ 5000 լ տարողությամբ դատարկ ջրավազանը այդ երկու ծորկներից միաժամանակ 4 ժամ անընդահատ ջուր լցվեց։ Դեռ քանի լիտր ջուր է անհրաջեշտ ջրավազանը ամբողջապես լցնելու համար։
Լուծում
150×4+120×4=1060
5000-1060=3940
Պատ․՝ 3940։
752
Բ
Կովը մեկ օրում ւտւմ է 20կգ խտ:րքան խտ է անհրաժեշտ անանապահին մե կվը մեկ շաբաթ կերակրելու համար:
20×7=160
Ա
Կովը մեկ օրում ւտւմ է 20կգ խտ:րքան խտ է անհրաժեշտ անանապահին 5 կովը մեկ շաբաթ կերակրելու համար:
20×5=100
100×7=700
743
Գծիր թվային ճառագայ և նշիր տրված կոորդինատներով կետերը:

753
ա
Հաշվիր,թե որքան ջուր է հոսում ծորակից 4 ժամում,գիտենալով,որ 1 ժամում հոսում է 245լ:
245×4=980
բ
Եթե ծորակից 1 ժամում հոսում է 210լ ջուր,ապա քանի ժամում կլցվի 3150լ տարողությամբ ջրավազանն այդ ծորակով:
3150:210=15
755
Քանի եղանակով կարող է վաճառողը 48 գրիչը հավասար քանակություններով փաթեթավորել:
48:2=24
24:2=12
12:2=6
6:2=3
681
ա
Կատարիր գործողություներ:
44կմ-2կմ 35մ=43կմ 1000մ-2կմ 35մ=41կմ 965մ
62դմ2սմ-5դմ8սմ=61դմ 12սմ-5դմ 8սմ=57դմ 4սմ
բ
82կգ-6կգ650գ=81կգ 1000գ-6կգ 650գ=75կգ 350գ
62տ 210կգ-2տ 280կգ=61տ 1210կգ-2տ280կգ=59տ 930կգ
683
Հաշվիր 34մ 80սմ երկարությամբ և 18մ 40սմ լայնությամբ ուղանկյունաձեվ հողամասի մակերեսի մոտավոր արժեքը նախապես չափսերը կլորացնելով մետրի ճշտությամբ:
35×2+18×2=106
684
Գտիր անհայտ բաղադրիչը:
ա)
10656:24=444
203=4872:989016
բ)
3360:32=105
3232=32:52
Գ)
28×6160=12320
3996=222×18
690
Եթե 0-ով վերջացող եռանիշ թվի վերջին թվանշանը դեն նետեք և ստացված թվին գումարենք այդ եռանիշ թիվը,կստանանք 264 :Որն է այդ թիվը
240
658
5-ի բազմապատիկ արդյոք հետևյալ արտահայտությունների արժեքը։
ա) 336+1124=1460
Պատ․՝ բաժանվում է։
336+1009=1345
Պատ․՝ բաժանվում է։
336+25=361
Պատ․՝ չի բաժանվում
663
ա) Երկու թվերից մեկը 75-ն է, իսկ մյուսը դրանից մեծ է 4 անգամ։ Այդ թվերի գումարը քանի անգամ է մեծ փոքր թվից։
Լուծում
75×4=300
Պատ․՝ 300։
666
Ուղղանկյան կողմերից մեկը 3 անգամ մեծ է մյուսից։ Գտիր ուղղանկյան կողմերը եթե պարագիծը 320մմ է։
Լուծում
320×3=960
P=960+320×3=1920
180կմ հեռավորությունից միմիյանց ընդառաջ դուրս եկան երկու ավտոմեքենա :Հանդիպման պահին առաջինն անցել էր 22կմ-ով ավելի քան երկրորդը:Քանի կիլոմտր էր անցել նրանցից յուրաքանչյուրն այդ պահին:
180+22=202
202:2=101
Երկու տակառում կա ընդամենը 250լ հյութ:Եթե առաջինը տակառից 30լ լցնենք երկրորդի մեջ,ապա տակառներում հյութի քանակները կհավասարվեն:Որքան հյութ կա յուրաքանչյուր տակառում:
250:2=125
125-30=95 երկրորդ տարայում
125+30=155 առաջին տարայում